Silent Node
Verificatsilentnode.host
Silent Node este un furnizor offshore de găzduire anonim, administrat de Silent Node OÜ (Estonia, AS215430, membru RIPE NCC), fondat în ianuarie 2021 și finanțat din resurse proprii. Oferă VPS KVM, servere dedicate bare-metal, instanțe GPU cu facturare la oră și stocare de obiecte compatibilă S3, răspândite în cincisprezece teritorii offshore, fără nicio prezență în țările Five Eyes sau în vestul UE. Un cont nu reprezintă altceva decât un token de 16 cifre: nume, e-mail, telefon și documente nu fac niciodată parte din afacere. La 18 august 2026, furnizorul raportează 12.998 de servere online și un canar de mandat semnat proaspăt la 1 august 2026.
Live preview
silentnode.host
Recenzie
EditorialPrezentare generală
Silent Node este cea mai solidă listare de infrastructură din acest director. Este operat de Silent Node OÜ în Estonia (AS215430, membru RIPE NCC), pornit în ianuarie 2021 când trei ingineri au pus în funcțiune primul rack în Reykjavik, și funcționează încă pe banii proprii, fără investitori. La 18 august 2026, pagina de status publică arată 12.998 de servere online. Sloganul rezumă întreaga ofertă: „Găzduire offshore. Fără identitate. Control total."
Fiecare pas al cronologiei poate fi verificat pe pagina Despre: septembrie 2021, facturarea devine exclusiv crypto; martie 2022, patru jurisdicții; iunie 2023, scutul de 10 Tbps acoperă toate regiunile; februarie 2024, Hong Kong face douăsprezece în timp ce flota depășește 10.000 de mașini; ianuarie 2025, încep platforma de status și canarul lunar.
Catalogul acoperă patru linii, iar punctele de preț sunt concrete. Planuri VPS KVM pe AMD EPYC cu NVMe local încep cu Starter, care oferă 2 threaduri dedicate, 2 GB RAM și 80 GB flash la 6,99 $ pe lună; Pro, favoritul publicului, împerechează 6 threaduri cu 8 GB și 320 GB pentru 22,99 $; Titan încoronează gama cu 32 de threaduri, 64 GB, 2 TB și uplink de 5 Gbps la 119,99 $. Un configurator gratuit construiește dimensiuni personalizate la aceleași tarife. Serverele dedicate sunt construcții single-tenant EPYC 4004/9004 de la Iron la 64,99 $ pe lună (EPYC 4244P, 6c/12t, 32 GB DDR5 ECC, 1 TB Gen4 NVMe) până la Titan la 219,99 $, al cărui EPYC 9254 aduce 24 de nuclee și 48 de threaduri alături de 192 GB memorie ECC și 8 TB flash Gen4, toate pe porturi de 10 Gbps nelimitate și opțiuni suplimentare la cerere. Steel la 84,99 $ este planul dedicat cel mai ales. Instanțele GPU se facturează la oră de la 0,18 $ (RTX 4090, 24 GB) la 1,23 $ (B300, 288 GB HBM3e), cu prețuri de rezervare lunară cu aproximativ 35 până la 45 la sută sub cele orare. Stocarea de obiecte S3 începe la 4,99 $ pe lună pentru 250 GB și ajunge la 109,99 $ pentru 10 TB în 8 regiuni.

Grila GPU se citește de sus în jos: RTX 4090 la 0,18 $ pe oră pentru inferență single-card, L40S la 0,39 $ cu 48 GB, A100 și H100 80 GB la 0,59 $ și 0,74 $ cu NVLink pentru rulări de training, până la 288 GB HBM3e ale B300 la 1,23 $.
Frecvențele turbo sunt publicate: 3,8 până la 5,1 GHz pe EPYC 4244P, 4,5 până la 5,7 pe 4564P, 2,9 până la 4,15 GHz pe cele 24 de nuclee ale 9254.

Orice nivel VPS poate ateriza în oricare dintre cele cincisprezece site-uri, listate după oraș mai degrabă decât steag: Reykjavik (REK-1), Amsterdam (AMS-1), Zurich (ZRH-1), București (OTP-1), Sofia (SOF-1), Chișinău (KIV-1), Moscova (MOW-1), Tbilisi (TBS-1), Dubai (DXB-1), Singapore (SIN-1), Hong Kong (HKG-1), Phnom Penh (PNH-1), Victoria în Seychelles (SEZ-1), Belize City (BZE-1) și Panama City (PTY-1). Niciunul nu răspunde unui guvern Five Eyes sau unui regulator din vestul UE. FAQ-ul lor formulează diferența ca pe o alegere: legile privind păstrarea datelor și identificarea obligatorie din acele țări nu pot coexista cu o operațiune fără loguri. Capacitatea GPU se află în 3 regiuni (AMS, OTP, TBS, Tbilisi fiind cel mai ieftin la energie), iar un SLA de 99,99% acoperă fiecare plan cu garanție de returnare a banilor în 7 zile și fără taxe de configurare.
Confidențialitate și KYC
Înregistrarea este un token de 16 cifre generat la un clic. Fără nume, fără e-mail, fără telefon, fără documente, niciodată. Nu există parolă și nici flux de recuperare: pierzi tokenul și contul este pierdut, un compromis pe care documentația îl declară clar. De partea lor, tokenul există doar ca hash unidirecțional, alături de sold și ledgerul său, planul, regiunea, IP-ul atribuit și orice tichete deschise. Acesta este întregul înregistrare.
Politica de loguri este absolută: fără loguri IP, fără loguri de trafic sau conexiune, fără timestampuri, fără inspecție de conținut, rezumată pe site ca „Nimic de predat." Două artefacte susțin afirmația. Canarul de mandat poartă o semnătură PGP și este reîmprospătat la începutul fiecărei luni, un ritm neîntrerupt din ianuarie 2025; ediția sa din 1 august 2026 atestă un număr de zero pe toată linia: zero scrisori de securitate națională, zero ordonanțe de restricție, zero mandate, zero echipamente de interceptare. Registrul public numără 41 de cereri legale pentru 2024, alte 67 pentru 2025 și încă 38 până în iunie 2026. Niciuna dintre acele 146 nu a produs date de client.
Notificările DMCA de eliminare nu sunt procesate, iar nodurile de ieșire Tor și punctele finale VPN sunt explicit binevenite. Îndrumarea proprie a furnizorului privind regiunile este practică: NL/CH/RO pentru performanță europeană, RU/PA/AE pentru toleranță crypto, KH/SC/BZ pentru rezistență DMCA, IS/BG/GE ca alegeri echilibrate, SG/HK pentru Asia. Migrarea între regiuni necesită un clic. Manifestul de confidențialitate cuprinde cinci secțiuni, citând Articolul 12 al DUDR, rezultatul de reidentificare de Montjoye 2013 (4 puncte spatio-temporale identifică 95% dintre indivizi) și Rocher 2019 (15 atribute, 99,98%), apoi se încheie cu recomandări oneste de instrumente terțe (Mullvad, IVPN, Tor, Signal, KeePassXC, Monero) despre care furnizorul spune că nu câștigă nimic.
Active și plăți acceptate
Plata este doar crypto, 28 de monede, cu Monero recomandarea casei, alături de Bitcoin, Litecoin, Ethereum, USDT pe Tron, USDC, Solana și alte câteva zeci. Modelul este prepaid: alimentezi un sold printr-o adresă de depunere unică cu cod QR, reînnoirile îl debitează, nimic nu expiră, iar o estimare a duratei de funcționare apare în dashboard. Nu există opțiune de card, abonament prin procesator, sau auto-încărcare externă de niciun fel. Conform documentației, o depunere XMR se confirmă în aproximativ două minute, USDT pe Tron în aproximativ unul, BTC în aproximativ zece; trimiți prea mult și excesul ajunge în sold în loc să dispară. La epuizarea soldului, serviciile pur și simplu se opresc; ledgerul înregistrează sume, niciodată identități.
Privind bonusurile, bannerul de marketing și documentația nu sunt de acord: tabela din docs indică +10%, +15% și +20% la pragurile de 50 $, 100 $ și 250 $ și dublează o depunere de 1.000 $, în timp ce homepage-ul promite trepte promoționale mai abrupte. Citește ca un bonus de până la +100% și confirmă la finalizarea comenzii. Facturile nu poartă nume și au 0% TVA în regim de facturare offshore. Rotația de token este susținută, sesiunile pot fi listate și revocate, iar documentația încurajează conturi multiple pentru compartimentare, un lucru neobișnuit pentru un furnizor de găzduire și un semn că modelul de amenințare este tratat cu seriozitate.
Securitate și custodie
Criptarea discului este AES-256 la repaus pe întreaga flotă, cu opțiune LUKS cu cheie proprie disponibilă pe VPS. Hardware-ul este deținut în totalitate, niciodată revândut: servere AMD EPYC cu NVMe în șasiuri rack-uite manual, durificate, cu peering prin AMS-IX, DE-CIX și LINX alături de linkuri private. Scutul de scrubbing anycast de 10 Tbps vine standard pe fiecare nivel, permanent activ, fără cost suplimentar.
Echipa este anonimă dar responsabilă în modurile care contează aici: patru handle-uri semnate PGP (@kern pentru infrastructură, @aria pentru marginea rețelei, @moth pentru securitate și audituri, @fen pentru help desk-ul 24/7 PGP-first) și o cheie de suport publicată. Linia GPU declară „nimic reținut": fără prompturi, fără ponderi, fără telemetrie. Stocarea de obiecte folosește codare de eraziune în interiorul regiunii alese de tine, niciodată replicată în afara acelei jurisdicții decât la cerere, cu versionare, URL-uri presemnate și blocare de obiecte (WORM) pentru arhive imuabile. Regiunea aleasă fixează sediul juridic al obiectelor, ceea ce reprezintă exact modul în care ar trebui să funcționeze stocarea jurisdicțională. Blocarea de obiecte (WORM) fixează un bucket împotriva alterării sau ștergerii pentru perioada de retenție stabilită de tine, ceea ce se potrivește arhivelor de dovezi și urmelor de audit.
Limitele de custodie sunt declarate, nu ascunse. Nu există servicii manage, găzduire partajată, overselling, instanțe macOS, iar backupurile automate sunt opțiune contra cost (criptate, în regiune), așa că neconfigurat înseamnă neprotejat. Spamul și releele de abuz de e-mail sunt refuzate, activitatea ilegală este refuzată, ferestrele de mentenanță sunt anunțate în avans, încălcările regulilor anulează garanția de returnare a banilor în 7 zile, iar documentația spune clar că ești responsabil pentru propriile date. Regulile de abuz sunt scurte și precise, nu o formulare vagă de tip catch-all.
Experiență utilizator și performanță
Instanțele VPS devin active în 1 până la 2 minute (FAQ-ul spune sub 60 de secunde, pagina SLA spune 60 până la 120; ia numărul conservator). Threadurile sunt dedicate și niciodată oversubscribed, redimensionările se fac fără downtime pe același IP și disc, iar tu primești adresare dual-stack cu /64, snapshoturi, boot de salvare, imagini ISO personalizate, consolă KVM out-of-band, DNS invers, VLAN-uri private, reinstalare în 60 de secunde, firewall IP și ASN și metrici live. API-ul REST v1 oglindește fiecare acțiune oferită de panou, cu exemple SDK pentru curl, Python, Go și PHP, webhookuri și limite de rată documentate. Windows este disponibil cu RDP inclus.
Serverele dedicate se livrează în 4 până la 12 ore după rack-uire manuală, burn-in și testare de link, cu DDR5 ECC peste tot, NVMe Gen4, IPMI/KVM over IP, fără taxă de configurare, IPv4 suplimentar la 1 $ bucata și /64 IPv6; oferte personalizate acoperă un al doilea CPU, array-uri mai mari și VLAN-uri private între mașini. Instanțele GPU oferă root pe host, driverul NVIDIA R580 preinstalat, GPU passthrough Docker, opțional CUDA 13, NVLink în funcție de placă, volume persistente cu discounturi la 1 TB și 8 TB, și transfer nelimitat peste tot. Facturarea la oră se oprește cu instanța, rezervarea lunară reduce tarifele cu aproximativ 35 până la 45 la sută, iar rezervarea anuală mai taie încă 20 la sută. Un configurator per-checkpoint îți permite să alegi un LLM și potrivește construcția cu cel mai ieftin nod care îl deține.

Afirmațiile de performanță sunt publicate, nu șoptite. Pagina de status rulează sub bannerul „Nu ne crede pe cuvânt. Verifică" și susține asta cu cifre: o disponibilitate ponderată de 30 de zile de 99,99%, un volum de sonde de aproximativ 31.600 de verificări pe minut, o mediană flotă de aproximativ 43 ms, și mediane per-site de 27 până la 28 ms în Amsterdam, 29 în Zurich, 33 în Reykjavik, 43 în Singapore, 73 în Phnom Penh și 80 în Belize. Pierderea de pachete se situează la 0,01 până la 0,03%, sondele rulează la fiecare 30 de secunde cu 4 per site, componentele raportează 99,98 până la 100%, iar un API de status v1 expune aceleași date.
Înainte de notare, am parcurs întreaga suprafață publică la 18 august 2026: patru pagini de produs, cinci capitole de documentație, manifestul, pagina de status și API-ul din spatele ei (interogat direct), referința API, plus o trecere în revistă a raftului de tutoriale de 4.400 de pagini. Canarul și registrul de cereri au fost citite acolo unde sunt publicate, iar lista de prețuri a fost comparată cu fiecare furnizor rival din acest director. Nimic nu a fost închiriat, deployat sau măsurat pentru acest articol; fiecare cifră este telemetria proprie a furnizorului și este etichetată ca atare.
Suportul funcționează 24/7 prin chat live, tichete și e-mail (sub 2 ore conform documentației). Biblioteca de tutoriale deține peste 4.400 de pagini doar în engleză, iar site-ul este disponibil în 26 de limbi, acoperind securitate, containere, servere web, baze de date, rețelistică, devops și subiecte de servire LLM precum vLLM, cuantizare și batching. Homepage-ul afișează logo-uri „de încredere" pentru Proton, Tutanota, IVPN și n8n.
Cui i se adresează — verdict
Silent Node își numește audiența în propriul manifest: jurnaliști, organizatori, denunțători, medici și editori, plus oricine rulează ieșiri Tor sau puncte finale VPN. Este în egală măsură o alegere directă de infrastructură: catalogul GPU subcoteează majoritatea opțiunilor GPU anonime la preț (un H100 80 GB la 0,74 $ pe oră, un B200 180 GB la 0,98 $), linia dedicată pune un EPYC 4564P cu 16 nuclee și 96 GB DDR5 ECC la 139,99 $ pe lună, iar nivelurile S3 fac arhivele ancorate jurisdicțional ieftine la 14,99 $ pe lună pentru 1 TB.
Contra sunt structurale. Pierzi tokenul, pierzi contul. Crypto este singura modalitate de plată. Nimic nu este manage, backupurile costă în plus, iar echipa este anonimă și are aproximativ cinci ani. Treptele de bonus la depunere de asemenea nu coincid între banner și docs, ceea ce ar trebui clarificat. Dacă ai nevoie de asistență manuală sau facturare fiat, acesta nu este furnizorul tău.
Fiecare altă listare de găzduire de aici acoperă una până la cinci jurisdicții (Exodia cinci țări UE, Ko-Net Stockholm, BTCVPS Olanda și Lituania, PrivateAlps Elveția, MyNymBox Saint Kitts, servers.guru zece datacenter-e revendicate). Raportată la o categorie unde cinci țări este plafonul, o întindere pe patru continente de cincisprezece site-uri stă de una singură. Datele noastre proprii de atribut fac a doua diferență explicită: Silent Node este singura listare de găzduire de aici care poartă semnalul de canar de mandat publicat, iar niciunul dintre rivalii care fac gesturi de transparență nu susține asta cu un registru public de cereri și un feed de status interogabil. A treia diferență este raftul GPU, nouă clase adâncime, ajungând la 288 GB per placă, măsurat la oră, fără egal printre gazdele pe care le indexăm.
Cântărește asta împotriva a ceea ce poți verifica singur: un canar semnat lunar care rulează din ianuarie 2025 cu o semnătură curată la 1 august 2026, un registru de transparență cu 146 de cereri logate și zero divulgări între 2024 și mijlocul lui 2026, o pagină de status live care expune latența per-site la rezoluție de 30 de secunde, și 12.998 de servere în 15 jurisdicții non-Five-Eyes. Nicio altă listare nu împerechează această verificabilitate cu această lățime de hardware. Silent Node este cea mai solidă intrare de infrastructură din director.
Cel mai verificabil furnizor de infrastructură fără KYC din acest director: conturi bazate doar pe token, un canar de mandat semnat lunar, un registru de transparență cu zero divulgări și hardware AMD EPYC propriu în 15 regiuni offshore.
- + Fără KYC real: cont cu token de 16 cifre la un clic, fără nume, e-mail, telefon sau documente
- + Politică de non-loguri susținută de un canar de mandat semnat lunar cu PGP din ianuarie 2025 și un registru public de transparență cu zero divulgări
- + Cincisprezece teritorii offshore, toate în afara Five Eyes și a vestului UE, cu migrare la un clic între ele
- + Hardware AMD EPYC/NVMe propriu, porturi dedicate de 10 Gbps nelimitate, SLA de 99,99% și pagină de status publică cu sonde la 30 de secunde
- + Linie GPU anonimă ieftină: RTX 4090 la 0,18 $/oră până la B300 288 GB la 1,23 $/oră
- + Criptare AES-256 la repaus implicită, opțional LUKS cu cheia proprie, 10 Tbps anycast DDoS inclus
- − Pierzi tokenul de 16 cifre și contul este irecuperabil, prin design
- − Doar crypto, fără carduri și fără canale de plată fiat
- − Fără servicii manage, iar backupurile automate sunt opțiune contra cost
- − Echipă anonimă fondată în 2021, încă tânără după standardele industriei de găzduire